Zagórz to jedna z ciekawszych miejscowości, z jakimi można się spotkać w trakcie wyprawy w Bieszczady. Co warto wiedzieć na jego temat? Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po jego terenie?

Zagórz to ciekawe miasto, położone w miejscu, gdzie Osława łączy się z Sanem. Jest to jednocześnie ważny węzeł drogowy i kolejowy, nic więc dziwnego, że wielu podróżnych właśnie od wizyty w Zagórzu zaczyna swą przygodę z Bieszczadami. A co z gospodarką? Wiadomo, że ogromne znaczenie dla miejscowej ludności mają takie zakłady, jak wytwórnia przyczep w Zasławiu oraz kopalnia ropy naftowej w Wielopolu.

Ważną rolę w mieście tym odgrywa turystyka, która może się rozwijać dzięki malowniczej okolicy oraz ciekawej kolekcji zabytków. Przypominają one o długiej historii Zagórza oraz o tych wydarzeniach, które miały istotny wpływ na jego losy. Wiadomo, że miasteczko to istniało już w XV wieku, a jego pierwszymi panami byli Tarnawscy z Tarnawy. Ważna datą w dziejach miasta był rok 1872, kiedy to Zagórz otrzymał połącznie kolejowe z Przemyślem i z Węgrami. Pomogło to w rozwoju miasta i sprawiło, iż jego mieszkańcy mogli korzystać z wielu nowych możliwości. Dziś te połączenia kolejowe przyczyniają się do rozwoju turystyki i ułatwiają nam odkrywanie piękna Zagórza oraz jego najbliższej okolicy.
A na co warto zwrócić uwagę podczas wycieczki po tym miasteczku? Ciekawym obiektem jest tu grekokatolicka cerkiew z lat 30-tych XIX wieku, z której obecnie korzystają miejscowi prawosławni. Ciekawym zabytkiem architektury sakralnej jest tu również kościół parafialny p. w. Wniebowzięcia Matki Bożej, wzniesiony w połowie XVIII wieku w miejscu, w którym już w czasach Kazimierza Wielkiego miała stać gotycka kaplica. Do tego kościoła z pewnością warto zajrzeć, choćby po to, by zobaczyć późnogotycki obraz Zwiastowania NMP z pierwszej połowy XVI wieku.

Turystów, którzy odwiedzają Zagórz, najbardziej intryguje jednak wzgórze, na którym wznoszą się ruiny klasztoru Karmelitów Bosych. Klasztor ten zachwyca nie tylko swoimi rozmiarami, ale i historią. Wiadomo, że powstał on w pierwszej połowie XVIII wieku, a inicjatorem jego budowy był Jan Franciszek Stadnicki – wojewoda wołyński oraz chorąży wielki koronny. Przez lata w klasztornych murach mieścił się szpital dla wojskowych weteranów, było to jednocześnie miejsce niepodległościowej myśli, na które władze austriackie spoglądały niezbyt przychylnym okiem. W 1822 roku wybuchł tu wielki pożar, który strawił zabudowania klasztorne. Od tej pory podziwiać można już tylko ruiny klasztoru i kościoła, które dumnie wznoszą się nad Zagórzem. Kto wdrapie się na klasztorne wzgórze, ten będzie mógł nacieszyć się piękną panoramą miasteczka oraz wspaniałą scenerią doliny Osławy. Dzięki temu wizyta w Zagórzu na długo zapisze się w pamięci każdego z nas.

GIPHY App Key not set. Please check settings