Pytanie o pierwsze skojarzenie z austriacką stolicą w większości przypadków przywołuje na myśl walc, klasyków wiedeńskich, tort Sachera, secesyjne budowle czy wyjątkową elegancję wiedeńczyków. Niewiele osób interesuje się mrocznym podziemnym obliczem miasta.

Labirynt ścieżek ukrytych pod powierzchnią miasta, mimo rosnącej popularności, ciągle jest osnuty tajemnicą i nie wszystkie jego zakamarki są udostępnione zwiedzającym. Należy wiedzieć, że pierwsze wzmianki na temat sieci wiedeńskich kanałów pochodzą z I wieku, gdy Rzymianie rozpoczęli budowę kanalizacji na potrzeby obozu wojskowego Vindobona. Tuż po oblężeniu tureckim w 1529 roku rozpoczęto rozbudowę podziemnego labiryntu. Głównym celem modernizacji było zapewnienie wiedeńczykom schronienia w razie ataku nieprzyjaciela oraz stworzenie magazynu na pojemniki z wodą i żywnością. W 1830 roku, po katastrofalnej w skutkach powodzi i epidemii cholery, władze miejskie zadecydowały o zintegrowaniu cieków wodnych w zachodnich dzielnicach miasta i budowie kanalizacji sanitarnej po obu stronach Wiedenki. Austriacka stolica zyskała w ten sposób jeden z najbardziej zaawansowanych systemów kanalizacyjnych w Europie. Prace modernizacyjne trwały do czasów II wojny światowej. Podziemne korytarze pełniły funkcje schronów, w których często ukrywali się przestępcy. Podziemne miasto rządziło się własnymi, a na jego terenie przeprowadzono wiele nielegalnych interesów.


Trzeba wiedzieć, że sieć kanałów liczy ponad 2 tysiące km, a największe z przylegających do nich piwnic mają powierzchnię dochodzącą do 500 m2. Podziemne połączenia posiadają Wien Staatsoper (Wiedeńska Opera Narodowa), Burgtheater (Teatr Zamkowy) i MuseumsQuartier (Dzielnica Muzeów). Centrum podziemnego miasta stanowi Osterreichische Nationalbibliothek (Austriacka Biblioteka Narodowa), w podziemiach której znajduje się 2,6 milionów książek ustawionych na 60 km regałów. Mówi się, że podziemnymi korytarzami można dojść z Hofburga aż do pałacu Schonbrunn (Schloss Schonbrunn). Dzisiaj docierają tu miłośnicy filmu „Trzeci człowiek” Carola Reeda oraz wszyscy ciekawi podziemnego oblicza cesarskiego miasta. Przy dobrej pogodzie korytarze pod powierzchnią Wiednia można zwiedzić w trakcie zorganizowanej wyprawy z przewodnikiem miejskim.

GIPHY App Key not set. Please check settings