w ,

Roztoczańskie wodospady, czyli na czym polega fenomen szumów?

Kuszą swym pięknem, są też ważnymi atrakcjami w programie niemal każdej wycieczki po terenie Roztocza. Szumy, czyli małe wodospady, stały się jedną z najważniejszych wizytówek tej części kraju oraz atrakcją, której turyści bardzo chętnie poświęcają swój czas. Co warto wiedzieć na ich temat? Na czym polega fenomen szumów?

Czym są szumy, czyli o roztoczańskich wodospadach słów kilka…

Małe wodospady, nazywane na terenie Roztocza szumami lub porohami, powstały w okresie trzeciorzędu. To właśnie wtedy doszło do wyniesienia terenu Roztocza, a jednocześnie – do obniżenia się sąsiedniej Kotliny Sandomierskiej. Efekt? Między Roztoczem a Kotliną Sandomierską powstała wówczas dość długa linia, składająca się ze skalnych uskoków. Dzięki temu w krawędziowej części Roztocza można podziwiać piękne wodospady. Są one największymi ozdobami takich rzek, jak Tanew, Sopot oraz Szum. Ciekawe, choć mało znane wodospady, występują też na Niepryszce oraz na Potoku Łosinieckim.

A gdzie szukać najsłynniejszych szumów Roztocza?

Wielkim zainteresowaniem turystów odwiedzających Roztocze cieszą się przełomowe odcinki Tanwi i Jelenia. Wycięte w górnokredowych skałach węglanowych, urzekają pięknem. Hitem Roztocza i jego główną atrakcją turystyczną są wodospady na Tanwi, a rezerwat przyrody „Nad Tanwią” jest jednym z najważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po tym kraju. W dolinie rzeki Sopot najpiękniejsze szumy można podziwiać w trakcie wędrówki po terenie rezerwatu przyrody Czartowe Pole. Progi na Szumie najpiękniej prezentują się w rejonie ujścia Miedzianki, a główną atrakcją dla turystów jest tu rezerwat przyrody Szum. Wielu niezapomnianych wrażeń dostarczą też wodospady widoczne w dolinie Niepryszczki. Te z kolei powstały w wapieniach i zlepieńcach, nie brak tu również odcinków, na terenie których dominują skały kredowe.

Wycieczki śladem roztoczańskich szumów dla każdego z nas mogą się okazać wspaniałą przygodą. Ciekawe trasy turystyczne, piękne otoczenie – oto główne powody, dla których warto postawić na wędrówki śladem tych małych wodospadów. Wizyta w dolinie Tanwi oraz spacer doliną Szumu to wspaniała przygoda, która na długo pozostanie w pamięci każdego turysty.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Valldemossa, czyli śladami Chopina przez Majorkę

Roztocze – Tomaszów Lubelski i jego dzieje