w , ,

Bieszczadzkie atrakcje: Cisna i okolice

Bieszczady kuszą miłośników aktywnego wypoczynku oraz tych, którzy wczasy chcą spędzić w otoczeniu dzikiej przyrody. Gdzie warto się wybrać? Jednym z tych letnisk, na terenie których każdy z nas może spędzić wolny czas w przyjemny i pożyteczny sposób, jest Cisna. Tanie noclegi można tu znaleźć bez problemów, a liczne atrakcje sprawiają, że nuda nie grozi tu nikomu. Jakimi atrakcjami przyciąga ta miejscowość?

Cisna i jej dzieje

Cisna nie bez powodu stała się jednym z najpopularniejszych letnisk, jakimi Bieszczady przyciągają spragnionych relaksu gości. W tej miejscowości nie można narzekać na brak lokali gastronomicznych i kwater, a dobrej infrastrukturze towarzyszy malownicza sceneria. Nie brak tu również ciekawych atrakcji, w gronie których pojawiają się obiekty ściśle związane z przeszłością tej wsi. Co wiemy na ten temat?

Wiadomo, że człowiek w rejonie Cisnej pojawiał się już w okresie rzymskim, jednak początki stałego osadnictwa przypadają na początek XVI stulecia. To wówczas, na dobrach należących do Balów, lokowano wołoską wieś o nazwie Cisna. W połowie XVII wieku tutejszy majątek trafił w ręce Fredrów, dzięki którym w XIX wieku zaczęła tu działać huta żelaza. Pomyślny rozwój miejscowości został przerwany przez wybuch II wojny światowej oraz przez trwający do 1947 roku konflikt polsko-ukraiński. Do dziś w rejonie Cisnej zachowało się wiele obiektów, które przypominają nam o walkach z UPA.

Cisna i jej atrakcje

Kto znajdzie w Cisnej tanie noclegi, ten znajdzie również wiele ciekawych ofert spędzenia wolnego czasu w tej miejscowości. Niestety, po drewnianej cerkwi oraz po dworze Fredrów nie ma tu już śladu, zachował się za to dawny cmentarz przycerkiewny. Wciąż można na nim ujrzeć kilka ciekawych nagrobków – ciekawych pamiątek po dawnych mieszkańcach Cisnej. Wielu wrażeń mogą też dostarczyć wycieczki w rejonie Cisnej. Wędrówka na przełęcz Hyrcza, wyprawy w rejon Chryszczatej – oto propozycje, z których bardzo chętnie korzystają miłośnicy aktywnego wypoczynku. Warto też postawić na krajoznawcze atrakcje i poświęcić nieco więcej uwagi tak ciekawym obiektom, jak cerkiew w Łopience. Nie lada gratką jest tu również kolejka leśna, dzięki której można podziwiać Bieszczady z wyjątkowej perspektywy.

Cisna to ciekawe letnisko, na terenie którego nuda nikomu nie grozi. Wczasy w tej miejscowości to świetna oferta dla osób pragnących odpocząć na łonie natury, jak i dla tych, którym marzą się forsowne wycieczki górskie.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

12 zaskakujących ciekawostek o Korei Południowej

6 miejsc, które warto zobaczyć w Danii