w ,

Z wizytą w mieście soli – Bochnia i jej skarby

Dla miłośników podziemnych atrakcji, Bochnia z pewnością okaże się ciekawym celem wycieczki. To miasto może się pochwalić i wspaniałą kopalnią, i cennymi zabytkami architektury, z którymi można się spotkać w trakcie spaceru w rejonie rynku. Na co warto tu zwrócić szczególną uwagę? Jakie atrakcje w mieście soli zasługują na szczególne wyróżnienie?

Bochnia na mapie Polski

Położenie w dolinie potoku Babica, na granicy Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego, bez wątpienia jest wielkim walorem Bochni. Bliskość tak ciekawych ośrodków miejskich, jak Kraków, Wieliczka oraz Brzesko, staje się dodatkową zachętą do odwiedzenia tego miasta. Efekt? Bochnia jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast, jakimi może się pochwalić Małopolska. Wielką zaletą tego miasta jest też jego przeszłość, a wędrówki po jego uliczkach mogą się dla każdego z nas okazać wyjątkową lekcją historii.

Z kart historii – Bochnia i jej dzieje

Ta spokojna miejscowość jest jednym z najstarszych miast na terenie województwa małopolskiego. Pierwsza wzmianka o Bochni pochodzi z końca XII wieku, natomiast już w połowie wieku XIII powstaje tu żupa solna. Wydobycie soli oraz położenie w pobliżu ważnych szlaków handlowych – oto czynniki, dzięki którym Bochnia mogła się pomyślnie rozwijać. Ważnym czynnikiem dla rozwoju miast były też liczne przywileje królewskie, przy czym wyjątkowo hojny okazał się w tym zakresie Bolesław Wstydliwy i Kazimierz Wielki. Niestety, pod koniec XVI wieku miasto powoli zaczęło tracić na znaczeniu. Konflikty w wieku XVII, pożary nękające miasto w XVIII stuleciu – wszystko to negatywnie wpłynęło na miasto. Ponownie Bochnia zaczęła się rozwijać po II wojnie światowej, przy czym w lokalnej gospodarce rolę bardzo ważną odgrywa turystyka. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Bochnia i jej atrakcje

Ciekawych zabytków jest na terenie miasta sporo. Bochnia do dziś zachwyca swym układem urbanistycznym. Pięknie prezentuje się tutejszy rynek, wokół którego można zobaczyć wiele ciekawych kamienic. Najcenniejszym zabytkiem przy rynku jest dawny klasztor dominikanów, w którego murach ma obecnie swą siedzibę Muzeum im. Stanisława Fischera. W pobliżu rynku czeka na turystów ciekawy zabytek sztuki sakralnej. Bazylika św. Mikołaja to perełka XV-wiecznej architektury, której z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Może się ona pochwalić ciekawym wnętrzem, w którym na wyróżnienie zasługuje ołtarz główny z XVIII wieku oraz kaplica św. Kingi, ozdobiona polichromią zaprojektowaną przez Jana Matejkę. Najważniejszym zabytkiem tego miasta pozostaje jednak zabytkowa kopalnia soli, która od 1251 do 1990 roku pracowała na pełnych obrotach. Dziś jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych na terenie województwa małopolskiego, a wpis na listę UNESCO sprawił, że zainteresowanie turystów tutejszą trasą podziemną znacznie się zwiększyło.

Bochnia to ciekawy ośrodek miejski, który dla wielu z nas może stać się wspaniałym kierunkiem wycieczki. Tutejsze atrakcje mogą oczarować każdego, a coraz lepiej rozwinięta baza noclegowa sprawia, że zaplanowanie dłuższego wypoczynku w rejonie Bochni staje się coraz łatwiejszym zadaniem.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Polskie krainy historyczne – Podlasie i jego charakterystyka

Piękne Lofoty z lotu ptaka ?? ?