w ,

Polskie krainy historyczne – Podlasie i jego charakterystyka

Podlasie jest jedną z najciekawszych krain historyczno-geograficznych w Polsce, a wycieczki po jego terenie mogą się dla wielu z nas okazać fascynującą przygodą. Na czym polega wyjątkowość tej krainy? Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie podróży po jej terenie?

Podlasie to przede wszystkim piękne krajobrazy oraz niezwykle bogaty świat przyrody. Szczególnie cenne są tu ekosystemy rzek Biebrzy i Narwi, których doliny zostały objęte ochroną jako parki narodowe. Podlasie to również wspaniałe kompleksy leśne oraz tak ciekawy cel przyrodniczej wycieczki, jakim jest Białowieski Park Narodowy.

Podlasie to również wielokulturowe miasta i wsie, ciekawa historia oraz zabytki, które o niej przypominają w wyjątkowo ciekawy sposób. Warto pamiętać, że pod względem etnicznym i religijnym Podlasie jest najbardziej zróżnicowanym regionem w Polsce. Na jego terenie przez lata żyli obok siebie Litwini, Polacy, Białorusini i Tatarzy, a każda z tych grup miała ogromny wkład w rozwój regionu. Do dziś wielu mieszkańców Podlasia to prawosławni, dobrze ma się tu również społeczność muzułmańska, stanowiąca sporą grupę w takich miejscowościach, jak Białystok, Bohoniki czy Kruszyniany. Magię żydowskich miasteczek wciąż można poczuć w Drohiczynie oraz w Tykocinie, a liczne cerkwie sprawiają, iż w tej części kraju można w ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę na temat prawosławia. W tym celu warto odwiedzić Bielsk Podlaski, znany ze szkoły pisania ikon, warto też zajrzeć do Muzeum Ikon w Supraślu, w którym można zdobyć wiele cennych wiadomości na temat sztuki cerkiewnej. Z ludową architekturą można się spotkać w skansenie w Białowieży, w czasie wycieczki po Krainie Otwartych Okiennic oraz w wielu wsiach, w których czas płynie wolniej. Nie brak też na terenie Podlasia cennych pamiątek po możnych rodach, które odegrały w jego dziejach istotną rolę. Obok posiadłości Sapiehów i Radziwiłłów nie brak tu również wspaniałych pamiątek po Branickich, który odegrali istotną rolę w rozwoju takich miast, jak Białystok czy Tykocin.

Różnorodność Podlasia sprawia, iż w tej części kraju każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego. Jednych oczarują przyrodnicze wycieczki, inni postawią na spacery wśród cennych zabytków. Bez względu na to, w jaki sposób postanowimy tu spędzić wolny czas, jedno jest pewne – ta kraina oczaruje nas swą magią, a pobyt na jej terenie każdemu z nas sprawi sporo radości.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

6 miejsc, które warto zobaczyć w Danii

Z wizytą w mieście soli – Bochnia i jej skarby