w ,

12 zaskakujących ciekawostek o Korei Południowej

1. Tylko 3, 2% osób mieszkających w Korei Południowej ma nadwagę, co czyni ten kraj jednym z najzdrowszych na świecie. Dla porównania- w Polsce z nadmiarem kilogramów boryka się aż 62% osób! 

2. Koreańczycy mają obsesję na punkcie swojego wyglądu. Statystyki podają, że pomiędzy 20 a 33% kobiet w Seulu (stolicy tego państwa) przynajmniej raz w życiu poddało się operacji plastycznej. Najpopularniejszą operacją jest korekta oczu tak, by były mniej skośne. Często taki zabieg jest prezentem na 16 urodziny dla nastolatek, których rodzice są zamożni. 

3. Mieszkańcy Seulu odznaczają się również tym, że ich statystyczny czas snu jest najkrótszy na świecie, ponieważ wynosi on mniej niż 6 godzin na dobę.

 4. W 2012 roku więzienie w Koreańskim mieście Pohang zostało pierwszą placówką tego typu, która wprowadziła roboty jako strażników. W Korei roboty są także między innymi nauczycielami w szkołach. 

5. Koreański odpowiednik naszego Głównego Urzędu Statystycznego podaje, że 14% dzieci między 9 a 12 rokiem życia jest tam uzależnionych od internetu. W 2011 roku wprowadzono więc prawo, które zakazuje osobom poniżej 16 roku życia grania w gry online. Oczywiście zakaz ten jest ignorowany na szeroką skalę. 

6. Na Koreańskiej wyspie Jeju to kobiety wychodzą pracować, podczas gdy mężczyźni zajmują się domem. Panie nurkują w poszukiwaniu jeżowców, ślimaków morskich i małych ośmiornic, z których sprzedaży utrzymują rodzinę. Tradycja ta jest przekazywana z pokolenia na pokolenie od 1500 lat. 

7. Taekwondo ma swój początek w Korei i jest tam również najpopularniejszym sportem. Nazwa ta dosłownie oznacza “droga stóp i pięści”. W 2002 roku ta sztuka walki została oficjalnie wpisana na listę sportów olimpijskich. 

8. Walentynki w Korei są świętem skoncentrowanym na mężczyznach, gdyż tylko oni dostają od swoich partnerek prezenty i czekoladki. 14 marca jednak, wedle tradycji, muszą obdarować swoją ukochaną prezentem o trzy razy większej wartości niż dostali od niej w dzień walentynek. 

9. Koreański koncern Hyundai Kia został w 2013 sklasyfikowany jako piąty największy producent samochodów na świecie, z wynikiem 7, 5 miliona aut wypuszczonych z fabryki. 

10. W Polsce średni tydzień pracy liczy sobie 40 godzin, zaś w Korei- aż 55! 

11. Omawiane państwo zajmuje drugie miejsce wśród wszystkich krajów, jeśli chodzi o średni iloraz inteligencji (IQ). Koreańczycy uzyskali wynik 106 punktów. Dla porównania- Polacy niestety tylko 99. 12. W Seulu o godzinach szczytu występują takie tłumy ludzi, że władze miasta zatrudniły specjalnych “upychaczy”, których zadaniem jest po prostu wepchać do wagonów metra jak najwięcej osób

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Zagórz: co warto zobaczyć w tym miasteczku?

Bieszczadzkie atrakcje: Cisna i okolice