w , ,

Bieszczady dla ciekawych: co warto zobaczyć w Lutowiskach?

Wycieczki w Bieszczady to szansa na nacieszenie się pięknymi widokami oraz na spędzenie czasu w otoczeniu pięknych zabytków. Dla tych, którzy chcą połączyć lekcję historii z aktywnym wypoczynkiem, godnym polecenia miejscem będą Lutowiska. Ciekawe atrakcje oraz dobre zagospodarowanie sprawiają, że urlop w tej miejscowości dla każdego z nas stanie się niezwykle przyjemnym doświadczeniem. Co można tutaj zobaczyć?

Z kart historii – Lutowiska i ich przeszłość

Leżące u stóp pasma Otrytu, są Lutowiska jedną z najbardziej malowniczych miejscowości w Bieszczadach. Bliskość Ustrzyk Dolnych i bieszczadzkich połonin, położenie przy dużej obwodnicy bieszczadzkiej – oto czynniki, dzięki którym turyści zaglądają tu coraz chętniej. Miejscowość ta może oczarować również miłośników historii. Pierwsza wzmianka na jej temat pochodzi z 1580 roku i informuje nas o tym, iż w miejscu dzisiejszych Lutowisk istnieje już spora wieś wołoska. Już w XVIII wieku Lutowiska zyskały prawa miejskie, a w XIX stuleciu stały się znane dzięki organizacji wielkich targów bydłem. Ponieważ targi sprzyjały rozwojowi handlu, Lutowiska stały się atrakcyjnym miejscem zamieszkania dla wielu Żydów, którzy wnieśli spory wkład w rozwój tej miejscowości – szczególnie w XIX stuleciu. Prawa miejskie Lutowiska utraciły już po I wojnie światowej, prawdziwą tragedią dla miejscowości tej okazały się jednak lata II wojny światowej oraz późniejsze walki polsko-ukraińskie. Liczne akcje przesiedleńcze sprawiły z kolei, iż Lutowiska zostały niemal całkowicie pozbawione swych pierwotnych mieszkańców.

Lutowiska i ich turystyczny potencjał

Dzisiejsze Lutowiska radzą sobie coraz lepiej, szczególnie jako ośrodek turystyczny. Malownicza okolica zachęca do wypoczynku, kuszą też liczne atrakcje, które przypominają o trudnej historii tej miejscowości oraz o jej dawnym, wielokulturowym charakterze. O dziejach Lutowisk i okolic przypomina m. in. pierwsze w Bieszczadach Ekomuzeum „Trzy Kultury”. W czasie wycieczki po tej miejscowości warto odwiedzić takie zabytki, jak murowany kościół pw. św. Stanisława Biskupa czy cmentarz żydowski z 1000 macew. Ciekawą pamiątką jest tu również stary cmentarz przycerkiewny, przy którym ustawiono makietę cerkwi, służącej przed wojną miejscowym grekokatolikom.

Co warto zobaczyć w rejonie Lutowisk?

Kto znajdzie tanie noclegi w Lutowiskach, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po okolicy. Z pewnością warto odwiedzić pobliski Smolnik nad Sanem, na terenie którego zachowała się drewniana cerkiew z końca XVIII wieku – jedna z nielicznych pamiątek po Bojkach, którzy niegdyś mieli tak wielki wpływ na rozwój bieszczadzkich wiosek. Ciekawym doświadczeniem może się też okazać spacer po terenie dawnych wsi bojkowskich. To Hulskie, Krywe i Tworylne, kuszące ruinami dawnych cerkwi oraz starymi cmentarzami. Dla tych, którzy cenią sobie przyrodnicze atrakcje, nie lada gratką będzie możliwość zobaczenia największych w Bieszczadach wodospadów. By je ujrzeć, wystarczy odwiedzić Nasiczne oraz Zatwarnicę.

Lutowiska to ciekawa miejscowość, która kusi swą historią oraz malowniczą okolicą. Fakt, iż tanie noclegi można tu znaleźć bez większych problemów, przyczynia się do rozwoju turystyki w tym miejscu. Kto chce spędzić urlop w Bieszczadach, ten w rejonie Lutowisk z pewnością znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Co myślisz?

Napisane przez admin

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Pole tulipanów 🌷💓🌷 Schagen, Holandia 🇳🇱

Park Oliwski w Gdańsku