w ,

Szlak Renesansu Lubelskiego – co warto wiedzieć o tej trasie

Miłośnicy architektury chętnie poświęcają swój czas tym budowlą, które godnie reprezentują styl znany jako renesans lubelski. By móc nacieszyć się najciekawszymi przykładami takich obiektów, nie trzeba wiele. Wystarczy wyruszyć na Szlak Renesansu Lubelskiego. Co można zobaczyć w trakcie takiej wycieczki? Oto najważniejsze atrakcje, które czekają na gości przy tej niezwykłej trasie turystycznej.

Renesans lubelski w pigułce

Na czym polega wyjątkowość renesansu lubelskiego? Ten nurt architektoniczny, dość często spotykany w budowlach sakralnych Lubelszczyzny, ma swe wyjątkowe cechy. Doskonale widoczne są tu inspiracje włoską architekturą, może się pochwalić m. in. węższym od nawy prezbiterium, smukłą i lekką bryłą, fasadą pozbawioną wieży, bogactwem detali architektonicznych oraz dekoracji stiukowych.

Gdzie można się spotkać z zabytkami utrzymanymi w tym stylu?

Najważniejszymi ośrodkami tego stylu w polskiej sztuce są trzy miasta: Lublin, Kazimierz Dolny oraz Zamość. Błędem jest jednak zakładanie, że tylko w tych miejscach można ujrzeć budowle utrzymane w tej formie. Szlak Renesansu Lubelskiego uwzględnia przecież wiele innych miejscowości, w których można zobaczyć ciekawe przykłady tego właśnie stylu. Gdzie warto się wybrać? Dla miłośników historii sztuki, ciekawym celem wycieczki może się okazać Szczebrzeszyn, znany z pięknego kościoła św. Mikołaja. Styl ten reprezentują również kościoły w takich miejscowościach, jak Janowiec, Czerniejów czy Bełżyce.

Wycieczki Szlakiem Renesansu Lubelskiego mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Na tej trasie turystycznej nie brak ciekawych zabytków i atrakcji, dzięki którym w przyjemny sposób będziemy mogli poszerzyć swą wiedzę o dziejach polskiej architektury i sztuki.

Co myślisz?

Napisane przez admin

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Wieża Eiffla w Paryżu

Roztocze – Tomaszów Lubelski i jego dzieje