w , ,

Kuchnia lubelska niesamowita w smaku i bardzo zdrowa

Lubelszczyzna, to jeden ze wschodnich regionów naszego kraju. Jak również jeden z najbardziej ekologicznych terenów. Być może dlatego dania, które powstają ze zdrowych produktów posiadają tak niesamowity smak i zapach. I są przepyszne, co przyzna każdy konsument niezależnie od tego, z jakiego regionu Polski pochodzi. Na poparcie tego stwierdzenia może być fakt, że wiele potraw z kuchni lubelskiej znalazło się na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jaka więc jest kuchnia lubelska, skoro zaskarbiła sobie takie uznanie ?

Nie od dziś wiadomo, że wszystko co proste jest piękne. Prostota sama w sobie posiada urok. Tak jest w przypadku aranżacji wnętrz, w przypadku zgromadzonej garderoby, jak i w przypadku kuchni. Kuchnia lubelska, to kuchnia prosta i pożywna. Ale też bardzo smaczna i oczywiście zdrowa, gdyż w dużym stopniu korzysta z regionalnych płodów rolnych. Kuchnia lubelska jest ściśle powiązana z kuchnią podlaską i kuchnią żydowską. Taka sytuacja jest uwarunkowana historycznie. Lubelszczyzna leży w sąsiedztwie z terenami należącymi do Podlasia. Więc nie dziwi fakt, że wiele potraw jest wspólnych. Lubelszczyzna, to również region w przeszłości dość gęsto zamieszkały przez ludność żydowską. Niektóre wsie i miasteczka Lubelszczyzny, jak i Podlasia były w przeszłości po połowie zamieszkałe przez ludność polską i żydowską. Co sprzyjało wzajemnemu przenikaniu się tradycji kulinarnych. Jak i powstaniu nowych dań, które stanowiły mieszankę obydwu kultur. Przykładem tego może być cebularz, kulebiak, bułka chałka, czy forszmak, jak i wiele innych potraw. W kuchni lubelskiej znajdziemy też wpływy innych mniejszości narodowych, które zamieszkiwały tereny Lubelszczyzny. Jak Rusini, Litwini, Ukraińcy. Lecz tej ludności było znacznie mniej, niż ludności żydowskiej.

Do najbardziej tradycyjnych dań kuchni lubelskiej należą pierogi, które nadziewane są przeróżnym farszem. A więc mięsem, kaszą gryczaną, soczewicą, soją, grzybami, kapustą, serem, owocami. A także pierogi ruskie nadziewane ziemniakami wymieszanymi z serem i miętą. Ciasto na pierogi w regionie lubelskim również nie jest jednolite. Może być ciasto drożdżowe na pierogi smażone lub tak zwane parowańce, ciasto ziemniaczane, ciasto podstawowe na pierogi zwłaszcza te z owocami.

Menu Lubelszczyzny, to również potrawy z ryb zwłaszcza słodkowodnych, a w tym głównie z karpia. A także dania z dziczyzny i mięs pochodzących od zwierząt hodowlanych i drobiu hodowlanego. Słynne są również wypieki kuchni lubelskiej, jak sękacz, faworki, rogaliki, pączki, marchwiaki, makowce, jabłeczniki, serniki, pierniki z miodem. Lubelszczyzna to region, gdzie na dużym areale rośnie gryka. I stanowi miejsce, gdzie pszczoły zbierają miód. Miód gryczany posiada specyficzny smak. Jest on słodko – ostry i pachnie kwiatem gryczanym.

Warto więc podczas urlopu wybrać się na Lubelszczyznę i poznać nie tylko pożywną i smaczną kuchnię Lubelszczyzny, ale także wiele ciekawych miejsc znajdujących się w regionie Lubelskim. Zwiedzić w Lublinie Katedry i Kościoły, Zamek, Majdanek, Starówkę, Trybunał Koronny, Pałac Czartoryskich, Plac Litewski, liczne Pomniki, Ogród Botaniczny. I wiele innych ciekawych miejsc w mieście i okolicy. A także w całym regionie łącznie z Podlasiem, które leży blisko Lubelszczyzny i posiada nie mniej ciekawych miejsc.

Co myślisz?

Napisane przez admin

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Poranek na Malediwach

Lofoty z lotu ptaka