w ,

Park Oliwski w Gdańsku

Park Oliwski w Gdańsku jak sama nazwa wskazuje znajduje się w bardzo znanej i wartościowej pod względem historycznym dzielnicy miasta – Oliwie. Park od dłuższego już czasu ( konkretnie od 1956 roku) nosi imię narodowego wieszcza Adama Mickiewicza. Cała powierzchnia parku liczy sobie ponad 11 ha ( dokładnie 11, 3).

Początek ( szacuje się że było to w XV wieku) powstaniu parku dał przyklasztorny ogród prowadzony przez ówcześnie mieszkający w tych stronach zakon Cystersów. Projekt dzisiejszego Parku Oliwskiego był autorstwa ogrodnika Hentschla. Przez wszystkie lata swojego istnienia ulegał wielu mniejszym lub większym modyfikacjom, jednak wiele głównych założeń projektu do dnia dzisiejszego pozostało niezmienione. W 1952 roku rozpoczęto budowę Ogrodu Botanicznego w Oliwie. Prace nad nim trwały aż 4 lata. Natomiast w 1976 roku gdański rzeźbiarze w porozumieniu z Muzeum Narodowym w Gdańsku podjęli inicjatywę mającą na celu doprowadzenie do powstania Galerii Współczesnej Rzeźby w Gdańsku. Akcja zakończyła się sukcesem, bowiem jeszcze w tym samym roku pojawiła się ona na terenie parku.

Największymi atrakcjami tej części Gdańska niewątpliwie jest Palmiarnia oraz Ogród Botaniczny. Palmiarnia jest niewielkim obiektem, za to bardzo bogatym w rozmaite egzotyczne gatunki roślin. Oglądać tu możemy między innymi aloesy, fikusy, agawy, storczyki, sagowce czy też najstarszą w Polsce, liczącą sobie ponad 180 lat palmę daktylowca, która jeszcze ciągle rośnie i pięknie się rozwija. Ogród Botaniczny zajmuje około 3 ha. Na tak dużej powierzchni zobaczyć można wiele gatunków roślin, zarówno młodych jak i już rosnących tu od wielu lat. Podczas spaceru zauważyć możemy między innymi magnolie, świerki, orzech szary czy metasekwoje chińską.

Na teren samego Parku Oliwskiego wstęp jest bezpłatny. Turyści i okoliczni mieszkańcy bez przeszkód mogą udać się tu w godzinach 5-23 od początku maja do początku września, natomiast w miesiącach od października do kwietnia wstęp do parku możliwy jest w godzinach 5 -20. Część botaniczna otwarta jest od kwietnia do października od godz. 9. 00 do 17. 00. Palmiarnia jest czynna od maja do października od godz. 9. 00 do 17. 00.

Jako takiej opłaty za wstęp nie ma, jedynym poniesionym kosztem jest cena parkingu.

Co myślisz?

Napisane przez admin

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Bieszczady dla ciekawych: co warto zobaczyć w Lutowiskach?

📍 Wodospad Niagara, Ontario, Kanada 💦🌿🇨🇦